ZONGULDAK İL MEM ARGE

PISA SEMİNERİ

09.09.2016 tarihinde Dr. Elvan SULU tarafından “PISA Sonuçlarının Genel Değerlendirilmesi ve PISA Bilgilendirme Semineri” verildi. Seminerde PISA’nın önemi, özellikleri ve dünya eğitimindeki yeri anlatıldı.
PISA SEMİNERİ

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı -PISA (Programme for International Student Assesment) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (Organisation for Economic Cooperation and Development- OECD) tarafından düzenlenen dünyanın en büyük eğiğtim araştırmalarından biridir. 2000 yılından itibaren üç yılda bir yapılan bu araştırmayla OECD üyesi ülkeler ve diğer katılımcı ülkelerdeki (dünya ekonomisinin yaklaşık olarak %90´ı) 15 yaş grubu öğrencilerin modern toplumda yerlerini alabilmeleri için gereken temel bilgi ve becerilere ne ölçüde sahip oldukları değerlendirilmektedir. PISA projesinde zorunlu eğitimin sonuna gelen 15 yaş grubu öğrencilerin sadece öğrendiklerini ne kadar hatırlayabildiklerinin değil, öğrendiklerini okulda ve okul dışı yaşamlarında kullanabilme yeterliliklerinin; karşılaşacakları yeni durumları anlamak, sorunları çözmek, bilmedikleri konularda tahminde bulunmak ve muhakeme yapabilmek için bilgi ve becerilerinden ne ölçüde yararlanabildiklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.PISA projesi; okuma becerileri, matematik ve fen bilimleri konularında temel becerilere odaklanarak, zorunlu eğitimin sonunda öğrencilerin topluma tam olarak katılması için bu bilgi ve becerileri ne derece edindiklerini değerlendirmektedir.

Dünya genelinde, politika belirleyicileri kendi ülkelerindeki öğrencilerin bilgi ve beceri düzeylerini, projeye katılan diğer ülkelerdeki öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleriyle karşılaştırmak, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla standartlar oluşturmak ve eğitim sistemlerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek amacıyla PISA sonuçlarını kullanmaktadırlar.

26-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-201626-09-2016

 

0 - 0

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.